Społeczeństwo uważa, że nauka pozytywnie wpływa na społeczeństwo

 

To niezwykle ważne badanie, ponieważ przeczy ono szerzącej się coraz bardziej opinii, że szkoła właściwie nie jest nam do niczego potrzebna, marnujemy tylko czas, a naukowcy to dziwaki.

Okazuje się, że ludzie naprawdę interesują się nowinkami technicznymi nie tylko pod kątem własnych przyjemności, na przykład tego, jaki model telewizora czy telefonu mogą nabyć i jakie ciekawe funkcje, których jeszcze nie znali będą mogli teraz wykorzystać. Ludzi interesuje też to, co dzieje się w kwestii rozwoju nauki. Jak wynika z badań - „Zainteresowanie rozwojem nauki i technologii wyraziła ponad połowa wszystkich badanych (53 proc.), jednak tylko 40 proc. badanych stwierdziło, że czuje się odpowiednio poinformowanych o tym, co dzieje się w tym sektorze (w Polsce to tylko 37 proc. ankietowanych).”

Wyniki badań są ciekawe z jeszcze innych powodów – wskazują bowiem jasno, że aż 80 procent ankietowanych, a więc czterech na pięciu opiniodawców uważa, że zadaniem Unii Europejskiej powinno być promowanie kwestii etycznych pod kątem badań naukowych, a znacznie więcej z nich, bo aż 86 procent twierdzi, że badania naukowe powinny jednakowo uwzględniać potrzeby mężczyzn i kobiet.”

Ciekawostką jest również fakt, że ponad połowa wszystkich ankietowanych, a dokładnie 55 procent z nich uważa, że na decyzje podejmowane kwestii technologi ii nauki, a konkretnie ich rozwoju wpływ powinien mieć dialog publiczny.

Jak twierdzi komisarz do spraw badań, nauki oraz innowacji: „wyniki tego badania pokazują, że Europejczycy pozytywnie postrzegają rolę, jaką nauka i technologia odgrywają dla społeczeństwa, ale jednocześnie oczekują, że ich systemy wartości i obawy będą brane pod uwagę przez naukowców i polityków.”

Badanie przeprowadzone zostało w 27 krajach Unii i były to wywiady tylko i wyłącznie bezpośrednie.

Okazuje się zatem, że w kwestii nauki ludzie mają bardzo wiele do powiedzenia, tylko zwykle nie mieli po prostu okazji wygłosić swoich sądów. Czasami wystarczy zapytać...

 

 

 

 

źródło: naukawpolsce.pap.pl, fot. freedigitalphoto.net



 

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 2938 razy.