Sprawdź po jakich kierunkach studiów dostaniesz pracę
Absolwenci liceum, którym rodzice od najmłodszych lat wpajają jak ważne jest znalezienie dobrej zarobkowo i dającej nam satysfakcję i przede wszystkim zadowolenie pracy poważnie zastanawiają się nad kierunkiem studiów jaki wybrać i nie popełnić w tym aspekcie żadnego błędu.
Po jakich studiach jest praca?
Informacje zbierane na podstawie danych z urzędu pracy rejestrującego osoby bezrobotne oraz badań potrzeb rynku niestety wskazują jasno, że mimo zapotrzebowania na specjalistów posiadających wykształcenie wyższe, w tym przede wszystkim wykształcenie techniczne, to szansę na znalezienie pracy swoich marzeń albo w ogóle jakiejkolwiek pracy mają osoby z wykształceniem humanistycznym.
Skąd opinia, że praca po studiach humanistycznych jest prostsza do zdobycia?
Co ciekawe, jak wskazują statystyki, na bezrobociu zarejestrowanych jest znacznie więcej osób po studiach aniżeli tych, które po szkole średniej czy gimnazjum nie wybrały dalszego kształcenia – one szybciej znajdują pracę. Jak wskazują konkretne dane „ponad ćwierć miliona Polaków z wyższym wykształceniem jest bezrobotna - wynika ze statystyk GUS z czerwca 2013 roku. W III kwartale ub.r. bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych wynosiło ok. 24 proc. Bezrobocie wśród osób z wyższym wykształceniem jest o połowę niższe niż wśród osób bez wykształcenia.”
Jeśli więc zastanawiamy się czy warto studiować, czy w ogóle warto jest kształcić się i poświęcać na wykształcenie od 5 do nawet 10 lat w przypadku niektórych zawodów, odpowiedź jest naprawdę trudna. Z pewnością warto kształcić się w dziedzinie medycyny czy podobnych przyszłościowych kierunkach bardziej technicznych, ale pewności co do znalezienia pracy właściwie nie ma nigdy.
„Humaniści mają większe szanse na rynku pracy, ponieważ mają wykształcenie ogólne i mogą pracować w wielu zawodach o charakterze ogólnym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko wykształcenie techniczne, to zakres specjalności jest bardzo wąski – wyjaśnia ekspert. Dodaje, że to właśnie specjalistów technicznych wciąż brakuje w kraju. Technicy mają też lepsze możliwości zarobkowe.”
Decyzja należy do Was...
źródło: forsal.pl