Czy certyfikaty pomagają w karierze?

Certyfikaty zawodowe zdobywane są nieustannie przez ludzi w każdym wieku i na całym świecie. Szkoły oferujące zdobycie nowych kompetencji namawiają, na skorzystanie z ich oferty twierdząc, że jest to klucz do sukcesu w zdobyciu dobrej pracy bądź awansu.

Czy rzeczywiście , aby piąć się po kolejnych szczeblach kariery potrzebne są na to dowody w tak dużej ilości, jak się nam wydaje? Czy odpowiedź na to pytanie w ogóle istnieje, a jeśli tak, to czy jest ona jednoznaczna?

Specjaliści z dziedziny biznesu twierdzą, że certyfikat zawodowy, który nierzadko zdobywa się latami może otworzyć nam drzwi do większego wynagrodzenia i lepszego stanowiska – może, ale nie musi. Nie ma zatem stu procentowej pewności – takowej nie ma przecież nigdy...


Kiedy certyfikat otworzy nam drzwi na pewno?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć tak, aby nie skłamać. Pewne jest jednak, że w bardzo wielu przypadkach certyfikaty są bardzo dobrze odbierane przez przyszłych bądź aktualnych pracodawców, powodując, że nasza osoba staje się na tle innych, które posiadają TYLKO studia bardziej atrakcyjna zawodowa. Tak, oczy nie płatają Wam figla – dożyliśmy czasów, kiedy studia to tylko papier, który może zdobyć niemal każdy i aby zaistnieć, trzeba wykazać się jeszcze bardziej.


Jak twierdzi starszy konsultant Antal Engineering & Operations - Konrad Królikowski „certyfikaty nierzadko stanowią furtkę do objęcia stanowiska menedżerskiego lub przejścia do obszaru, w którym pracownik chciałby się rozwijać. Uzyskanie dyplomu poświadczającego wiedzę wykraczającą poza tę potrzebną do wykonywania codziennych obowiązków będzie dla pracodawcy dodatkowym argumentem przemawiającym za awansem. Pokażemy również, że jesteśmy zdeterminowani, zdyscyplinowani oraz nastawieni na cel”.

Aby mieć pewność, że certyfikat, do którego zdobycia chcecie przystąpić faktycznie ma sens, musicie zbadać rynek, a więc sprawdzić jak tego typu dokument będzie postrzegany w interesującej Was branży: „należy też zastanowić się, jakie są nasze cele zawodowe, rodzaj awansu, na jaki liczymy, a także swoje obecne umiejętności – najlepiej jest skupić się na uzupełnianiu wiedzy, nie decydując się jednak na coś, co tylko powieli posiadaną już przez nas wiedzę.”

 

 


źródło: forsal.pl

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 2104 razy.