W Katowicach pracuje się nad identyfikacją ludzi na podstawie odcisków ust!
Od dawna wiemy, że w najlepszą metodą złapania przestępcy i umieszczenia go w więzieniu za brodnie jakie popełnił jest udowodnienie mu winy poprzez znalezienie jego DNA albo odcisków palców. Pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego chcą pokazać, że istnieje równie dobra metoda, bowiem nie tylko te dwa elementy naszego organizmu są jedyne w swoim rodzaju.
Człowieka można zidentyfikować również po odcisku ust...
Prace nad komputerową analizą odcisków ust trwają już od 2010 roku i mają na celu wykazanie, że na pełnym odcisku ust, a więc na taki, który dokładnie ukazuje zarówno górną jak i dolną wargę istnieje nawet tysiąc charakterystycznych cech, które dotyczą jednego konkretnego człowieka. Na tej podstawie zatem można dokonać jego identyfikacji ze stu procentową niemal pewnością.
Jak twierdzi autor całego projektu, doktorant Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Łukasz Smacki: "w bazie danych mamy 400 odcisków ust, w tym 100 testowych (dolna warga) i 300 odcisków porównawczych (całe usta). Pobrane zostały metodami wykorzystywanymi przez laboratoria kryminalistyczne".
Baza jest oczywiście anonimowa i co istotne, zawiera ona przede wszystkim odciski ust należące do znajomych osób ów doktoranta, jak również osób z jego rodziny, niektórych pracowników uczelni i oczywiście studentów, którzy wykazali zainteresowanie projektem i chęć wzięcia w nim udziału.
Baza danych jest anonimowa. Zawiera głównie odciski ust należące do znajomych doktoranta, a także rodziny, pracowników uczelni i studentów.
A jak ma działać program?
Pan Smacki twierdzi, że jego program będzie działać znacznie szybciej niż dotychczasowe programy wykorzystywane do identyfikacji. Chce stworzyć program, który „zrobi wstępną selekcję, posortuje te odciski od tych najbardziej podobnych do śladu, do tych najmniej podobnych, dzięki temu czas pracy eksperta się skróci. Odciski ust do analizy kryminalistycznej są wykorzystywane w Polsce od lat 70., jednak ekspertyza jest wykonywana bez wykorzystania komputera".
Trzymamy kciuki!
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
więcej artykułów..