Polscy naukowcy nie chcą kształcić się w Ameryce

Od kiedy Polska znajduje się w Unii Europejskiej, zainteresowanie naszych naukowców, którzy wcześniej bardzo chętnie wyjeżdżali stąd widząc w Stanach szansę na lepsze życie radykalnie spadło. Zmniejsza się ich chęć do wyjazdów, a powodem tego jest nie tylko fakt, że niezbędne jest załatwianie mnóstwa formalności, w tym wizy, co jest znaczącym utrudnieniem, ale również fakt, że w Europie mogą skorzystać z grantów unijnych, są bliżej domu i mają równie korzystne możliwości.

Wysokiej klasy specjaliści w końcu doceniają nasz kontynent

Wydaje się, że wspaniali polscy naukowcy w końcu docenili nasze rodzime regiony, ale prawda jest nieco inna - zostają, bowiem to ich doceniono tutaj i nie widzą sensu w pokonywaniu tak wielu tysięcy kilometrów, skoro w kraju mogą liczyć na to samo. Takie wnioski wyciągnięte zostały przez doktor Grażynę Żebrowską oraz profesora Marka Konarzewskiego, którzy długo analizowali wiele danych dotyczących emigracji polskich naukowców właśnie do USA, a robili to na podstawie lat 1996 do 2012.

Ich analiza została opublikowana przez kwartalnik Science & Diplomatik, gdzie przedstawili, iż ilość wyjeżdżających badaczy w tych latach zmalała aż o osiemdziesiąt procent.
 
Jak mówią: "wiedzieliśmy, że jest tendencja spadkowa, ale nie spodziewaliśmy się, że aż tak radykalna od momentu wejścia Polski do UE. Środowisko naukowe od dłuższego czasu odczuwało, że USA przestały być pierwszym kierunkiem wyjazdów dla polskich naukowców” ale badacze Ci jako pierwsi dokonali takiego przedstawienia w liczbach.

Skąd jednak pozyskali takie dane?

Otóż dane te dostępne są w ambasadzie rzeczpospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych. Z badań wynika także, że średnia wieku wszystkich naukowców wracających do Polski to 33 lata, a dziedziny jakimi się zajmowali to przede wszystkim biomedyka, fizyka i chemia.

Polscy naukowcy wracają do nas bądź zostają tutaj przede wszystkim dlatego, że w środowisku naukowym zaszły znaczące zmiany, przede wszystkim w kwestii funduszy na badania oraz naukę, co otworzyło przed nimi szansę na karierę w kraju.

 


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 2582 razy.