Nowe kierunki studiów z Funduszy Norweskich w Bydgoszczy!

Uczelnie w Polsce zawsze szukają sponsorów, którzy wesprą pieniężnie pomysły studentów na przeprowadzane przeróżnych badań, projektów czy na otwieranie zupełnie nowych, oryginalnych kierunków studiów. Okazuje się, że zainteresowanie polskimi pomysłami płynie nie tylko z naszego kraju, ale również i z innych.

Na pomysły bydgoskich władz uczelni oraz studentów odpowiedziała Norwegia...

O pieniądze z Norwegii walczą uczelnie z całego kraju – mają zostać uzyskane w ramach Funduszu Norweskiego, czyli Norweskiego Mechanizmu Finansowego lub inaczej mówiąc Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest to bezzwrotna zagraniczna pomoc finansowa oferowana nie tylko przez Norwegię, ale i Islandię oraz Lichtenstein.

Tym razem w walce o dofinansowanie wygrał Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy w Bydgoszczy, a dzięki tym właśnie środkom studenci będą mogli poznać tajniki komputerowego wspomagania inżynierskich prac poprzez bardzo innowacyjną metodę, a mianowicie inżynierię telemedyczną.

Jak twierdzi doktor Mieczysław K. Naparty, który jest rzecznikiem uczelni: "o wsparcie z tzw. Funduszy Norweskich ubiegało się tym razem 139 projektów, zgłoszonych przez uczelnie z całego kraju. Wśród 19 wybranych z tej liczby znalazły się aż dwa z Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego w Bydgoszczy".

W związku z tym uczelnia będzie mogła realizować dwa najważniejsze projekty na jakim jej zależało, a mianowicie "Computer Aided Engineering – kierunek przyszłości” i "Wdrożenie innowacyjnych programów i form kształcenia w zakresie inżynierii telemedycznej" Na pierwszy projekt zostanie przeznaczone ponad 700 tysięcy złotych, natomiast na drugi ponad 500 tysięcy.

To właśnie pierwszy z projektów stał się przyczyną wyboru tej właśnie uczelni – uzyskał najwyższą ocenę wśród wszystkich projektów, jakie brały udział w konkursie, w efekcie uzyskując pierwsze miejsce na liście rankingowej.

„W ramach nowego kierunku absolwenci technicznych studiów inżynierskich zdobędą umiejętności praktycznego wykorzystywania w swojej pracy zaawansowanej techniki komputerowej. Jak podkreśla uczelnia, pomysł jest odpowiedzią na postulaty coraz częściej zgłaszane przez pracodawców.”

 

 



źródło: naukawposlce.pap.pl, zdjęcie: freedigitalphotos.net

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 3045 razy.