Młodzi ludzie będą uczyć się jak projektować meble!

Meble to towar, jaki ma wzięcie właściwie nieustannie – wydaje się, że kupuje się je na lata i faktycznie tak jest, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto akurat chce wymienić meble albo sprawić komuś prezent. W związku z tym rynek meblarski przechodzi oblężenie niemal rzez cały rok, a jeśli konkretna firma specjalizująca się w tworzeniu mebli współpracuje z dobrymi projektantami i posiada oryginalne meble dobrej jakości za nieprzesadną cenę, może liczyć się z naprawdę niemałym zainteresowaniem.

W związku z tym rośnie także zainteresowanie meblami pod kątem ich projektowania, a na zainteresowanie te odpowiedziały aż trzy uczelnie wyższe z poznania, oferując niebanalne kierunki studiów związane właśnie z meblami.

Studia z meblarstwa będzie można odbywać na Uniwersytecie Artystycznym, Uniwersytecie Przyrodniczym i w School of Form.

Na uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu już od dawna można spotkać się ze specjalizacją meblową, ale pomysł o tym, aby stworzyć w tej dziedzinie osobne studia pojawił się dopiero niedawno. Na kierunku jakim jest meblarstwo studenci będą zdobywać informacje i budować wiedzę na temat mebli z każdej możliwej strony, na przedmiotach takich jak historia sztuki, historia dizajnu czy na zajęciach z konstrukcji technologii a nawet na logice, marketingu czy socjologii. Niestety istnieje też jeden znaczący minus tego kierunku – wychodzi na to, że w grę wchodzi jedynie teoria, a zajęcia nie obejmują części praktycznej, podczas której studenci mogliby na przykład zaprojektować i stworzyć własny mebel. To spore niedociągnięcie.

A jak jest na innych uczelniach?

Na Uniwersytecie Przyrodniczym zadbano o kwestie praktyki – tam studenci będą uczyć się tworzenia mebla od podstaw. Profesorowie i wykładowcy nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej.

Jak mówi doktor Barańska-Woźny, która odpowiedzialna jest za uruchomienie nowego kierunku studiów: „tak widzę przyszłość mebla: ma być delikatny, lekki, przenośny, wielofunkcyjny”.

 


zdjęcie: freedigitalphotos.net

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 3593 razy.