Szukasz naprawdę unikatowych studiów? Wybierz Dziedzictwo Kultury!
Nierzadko przyszli studenci, których akurat czeka matura 2014 zastanawiają się jaki kierunek nauki obrać, aby ich przyszłe życie było mówiąc przysłowiowo usłane różami, albo przynajmniej aby nie byli nieszczęśliwi z powodu dokonania złych wyborów i nie zmarnowali sobie życia - są też oczywiście tacy, którzy w ogóle o tym nie myślą.
Jeśli Wy chcecie studiować naprawdę unikatowy kierunek, pomyślcie nad Światowym Dziedzictwem Kultury...
Chyba każdy z nas wie czym jest UNESCO, a więc Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, której podstawowym zadaniem jest współpraca na rzecz wspierania tych dziedzin. Wszyscy wiemy, że istnieje specjalna lista na której znajduje się wiele obiektów określanych właśnie mianem dziedzictwa kulturowego danego regionu czy kraju, ale czy kiedykolwiek komuś przyszło do głowy, że można w tym kierunku studiować?
Zazwyczaj nie, tymczasem w Chociebużu, na brandenburskim Uniwersytecie Technicznym funkcjonuje taki właśnie kierunek – jest on unikatowy w skali świata i przygotowuje specjalistów do działania w tej właśnie dziedzinie. Ktoś przecież musi zastąpić obecnie zajmujące się tematyką dziedzictwa kulturowego osoby prawda?
Prawda, a więc warto się nim zainteresować, szczególnie, że takie kierunki studiów są naprawdę rzadkie - można studiować go tylko w kilku miejscach na świecie, bardzo niezwykłych. Dziedzictwo Kulturowe jako kierunek studiów oferuje Irlandia, Japonia, Niemcy i Australia. Gdziekolwiek byśmy się więc nie wybrali z pewnością będzie to przygoda życia.
Nam najbliżej do Chociebuża, a więc do niemieckiej miejscowości, która graniczy z Polską dosłownie – znajduje się na samej granicy. Studia są dostępne na uczelni już od 1999 roku i prowadzone są w ramach studiów magisterskich, a więc studiów drugiego stopnia.
Jak wyglądają studia w Niemczech? Czy różnią się czymkolwiek od studiów w Polsce?
Nie do końca – nauka trwa 4 semestry podobnie jak u nas, ale zajęcia prowadzone są w języku angielskim, a nie niemieckim, a więc bez obaw – poradzicie sobie nawet nie znając i nie lubiąc tego języka, co jest wśród Polaków niestety bardzo częste. Aplikację mogą składać wszyscy absolwenci studiów I i II stopnia, którzy dołączą do niej przekonujący list motywacyjny.
zdjęcie: freedigitalphotos.net