Polscy naukowcy opracowali system identyfikacji poprzez głos
W Krakowie wielkie poruszenie, bowiem na jednej z uczelni wyższych, a mianowicie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dokonano niezwykłego odkrycia. Naukowcy z instytutu badawczego tej uczelni opracowali pierwszy system identyfikacji człowieka, który działa tylko i wyłącznie na podstawie jego głosu.
Czy to przełom w nauce?
Prawdopodobnie tak, szczególnie, że odkrycie to może przydać się w kryminalistyce, gdzie potrzeba identyfikacji jest przecież ogromna i nieustannie pracuje się nad kolejnymi sposobami łapania przestępców albo ich identyfikowana, nie tylko za pomocą DNA, które przecież nie zawsze jest pozostawiane na miejscu zbrodni czy przestępstwa. Dlaczego akurat głos? Jak twierdzi doktor inżynier Jakub Gałka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, odpowiedź na to pytanie jest jasna, jedna i prosta – dlatego, że głos jest na tyle unikalny, że da się dzięki niemu zidentyfikować każdego człowieka.
No tak, ale przecież bywa, że niektórzy ludzie mają bardzo podobne głosy, szczególnie bliźnięta bądź bliska rodzina. Co wtedy?
System jest w stanie rozpoznać nawet najmniejsze niuanse dotyczące barwy głosu. Naukowcy z całego świata pracują nad idealnym systemem biometrycznym, bo tak się go określa, który pozwoli na rozpoznawanie ludzi za pomocą głosu.
Ale jak to możliwe?
Otóż tego typu systemy są opracowywane w taki sposób, aby bazować na cechach, które związane są z fizyką mowy, co wynika przede wszystkim z częstotliwości głosu jak i anatomicznej budowy narządu mowy, w tym na przykład kształtu krtani czy też jej rozmiaru. Wszystko to ma znaczenie w kwestii brzmienia głosu i właśnie na tej podstawie istnieje możliwość rozpoznania konkretnego człowieka. To jak mówimy, jak akcentujemy, jaka jest szybkość naszej mowy czy jak często bierzmy oddech - wszystko o zależne jest od mówcy, ale nie jest się w stanie tego świadomie kontrolować na tyle, aby dało się oszukać maszynę mającą rozpoznać głos. Wiele robimy po prostu podświadomie, nie myśląc o tym.
Biometryczna weryfikacja tożsamości za pomocą głosu w Polsce nosi nazwę VoicePass i powstała w oparciu o współpracę inżynierów z Akademii oraz firmy Unico Software.
Weryfikacja przebiegać ma na zasadzie podania hasła, lecz nie chodzi tutaj fakt jego poprawności, lecz wyłapanie ukrytych w wypowiedzi biometrycznych cech, dlatego słowo nie powinno być skomplikowane i łamać języka. System ma być przydatny w wielu instytucjach, które wymagają weryfikacji tożsamości przez telefon – idealnie sprawdzi się więc w centrach telefonicznej obsługi klienta, w firmach ubezpieczeniowych czy też biurach maklerskich lub u operatorów telefonicznych.
zdjęcie: freedigitalphotos.net
więcej artykułów..