Skandynawistyka – studia dla miłośników Skandynawii

Już do jakiegoś czasu uczelnie wyższe muszą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom studentów, jak również spełniać oczekiwania przedsiębiorców, którzy wymagają pojawienia się na rynku konkretnego absolwenta studiów, który rzeczywiście im się przyda. Również poza granicami naszego kraju niezbędni są specjaliści, którzy będą mogli pracować jako nasi przedstawiciele bądź przeciwnie – będą specjalistami tu, na miejscu, ale od kontaktów zagranicznych.

W związku z tym, przed studentami nowe szanse – studia norweskie

Studia ze skandynawistyki, a więc studia norweskie to połączenie filologii z elementami ekonomi – ogromna szansa dla osób, które chcą nauczyć się nowego języka, poznać tradycje innych krajów i przede wszystkim znaleźć w przyszłości ciekawą pracę. Rynek skandynawski nie był do tej pory tak popularny i otwarty dla Polaków, ale widać, że pomału się to zmienia i co ciekawe - brakuje specjalistów w tej dziedzinie.

Kierunek norweski to autorski pomysł Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie największy nacisk będzie się kładło nie na teorię, ale na praktykę, szczególnie jeśli chodzi o naukę języka. Jak twierdzi prorektor uczelni, Jacek Styszyński, otwarcie tego kierunku studiów to po prostu reakcja na odczytanie potrzeb lokalnego środowiska, oczywiście przede wszystkim biznesowego, które ma coraz liczniejsze związki z rejonami skandynawskimi.
 
Pomysł nie powstał niedawno, ale wiele lat temu – niezbędne były jednak bardzo dokładne przygotowania do otwarcia kierunku. W końcu się udało.

Jak twierdzą pomysłodawcy, nie będą to jednak typowe studia filologiczne przygotowujące nauczycieli czy osoby, które po prostu chcą poznać język. Absolwenci będą przygotowani do tego, aby poruszać się w środowisku biznesowym, będą znali podstawy norweskiego prawa, tamtejszą ekonomie jak i przedsiębiorczość czy obowiązujące tam zasady BHP. Na  uczelni planuje się także uruchomienie studiów podyplomowych z języka norweskiego, co ma być przydatne przede wszystkim dla lekarzy, inżynierów i architektów. Pomysł został przyjęty bardzo dobrze, również przez norweskie firmy, które bardzo ucieszyły się z tego projektu, ponieważ chciałyby otworzyć na pomorzu przedstawicielstwo swoich przedsiębiorstw.

To ogromna szansa dla młodych ludzi, którzy nie mają pomysłu na siebie a chcą w przyszłości znaleźć dobrą pracę – z pewnością będzie ona na nich czekała.



zdjęcie: freedigitalphotos.net

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 3271 razy.