Maturzyści zdają matematykę!

 

Wczoraj, egzaminem z języka polskiego uroczyście rozpoczęto jeden z najważniejszych miesięcy w życiu młodego człowieka, który przystępuje do egzaminów, jakich wyniki będą bezpośrednio wpływały na jego dalszą karierę uczelnianą, a później zapewne i na karierę zawodową.

Dzisiaj przyszli studenci rozwiązują zadania z matematyki...

Około 334 tysiące maturzystów z naszego kraju, młodych ludzi, którzy dopiero co wchodzą na drogę dorosłości dzisiaj przystąpiło do kolejnego, drugiego już z trzech obowiązkowych egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym. Wczoraj był to język polski, dzisiaj przyszedł czas na matematykę – kolejny będzie język obcy.

Od godziny dziewiątej, wszyscy starają się podołać zadaniom z matematyki, bez względu na to czy charakteryzuje ich miłość do humanizmu czy posiadają typowo ścisły umysł. Chętni mogą zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym – w tym roku takich osób jest całkiem sporo. Egzaminu rozszerzonego nie przeprowadza się jednak tego samego dnia, tak jak miało to miejsce kilka lat temu - wersja poszerzona ma być zdawana dopiero w piątek.

Tymczasem wczorajszy dzień był dniem inauguracyjnym – matury rozpoczęły się jak zwykle od egzaminu z języka ojczystego, języka polskiego i niestety jak zwykle tematy na arkuszach nie spodobały się wszystkim zdającym.

Abiturienci musieli wybrać jeden z dwóch tematów, albo opisać stanowiska bohaterów „Wesela” Wyspiańskiego w stosunku do możliwości wybuchu powstania, albo albo odnieść się do zachowania Andrzeja Kmicica podczas spotkania z księciem Bogusławem w "Potopie" Sienkiewicza. Żadna z lektur nie należy do najbardziej lubianych, ale czy nie jest tak, że jakikolwiek temat nie znalazłby się na maturze, zawsze będą krążyć wokół niego kontrowersje?

Oprócz egzaminów obowiązkowych, maturzyści mogą wybrać również opcje zdawania egzaminów z przedmiotów dodatkowych, a do wyboru mają całkiem sporą ilość – zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Dla przykładu, również dzisiaj aż 160 maturzystów będzie zdawać egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej.

 



źródło: rp.pl, zdjęcie: gfx.mmka.pl

 

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 13690 razy.