Polityka publiczna we Wrocławiu

Nauki społeczne przez pewien czas były bardzo popularne wśród studentów, szczególnie dlatego, że dość łatwo można było się na nie dostać, ale niestety szybko okazywało się, że po ich ukończeniu na studentów nie czeka żadna ciekawa praca bądź w ogóle nie ma dla nich miejsca w zawodzie, a jeśli już, to trzeba było mieć naprawdę sporo szczęścia.

Teraz jest inaczej – powstają nowe, przyszłościowe kierunki studiów społecznych

Idealnym przykładem zmian w dziedzinie kierunków społecznych jest propozycja, jaką studentom przedstawia Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, który otworzył ciekawe studia interdyscyplinarne poświęcone tematyce polityki.

Polityka publiczna, bowiem tak brzmi nowy kierunek to studia stosunkowo młode, które oferuje aktualnie jedynie kilka uczelni w kraju. Tymczasem na uczelniach poza granicami naszego kraju w innych państwach Europy albo w Stanach Zjednoczonych jest to kierunek cieszący się coraz większą popularnością.

A czego można się po nim spodziewać?

Na polityce społecznej kształceni są specjaliści, których zadaniem ma być zarządzanie przestrzenią publiczną w całkiem nowy sposób. Kierunek powstał bowiem zauważono, że takich specjalistów brakuje bądź nie posiadają oni odpowiednich metod czy spojrzenia na tę kwestię, a potrzeba tutaj zdecydowanie nowej, świeżej, młodej krwi.

Dzięki nowym metodom zarządzania przestrzenią publiczną urzędnicy nie mają już arbitralnej władzy – cel jest taki, aby podejmowanie decyzji należało również do pojedynczych obywateli, organizacji pozarządowych czy przedsiębiorców. U nas taki model działania dopiero raczkuje, ale kto wie co będzie za kilka lat?

Specjalistów w tej dziedzinie brakuje nie tylko w Polsce, dlatego jest to ogromna szansa na znalezienie dobrej pracy dla absolwentów tego nowoczesnego kierunku.

W trakcie studiów studenci będą uczestniczyć w zajęciach z zakresu wyzwań etycznych i problemów politycznych czy kształtowania społeczeństwa obywatelskiego, zyskując wiedzę, umiejętności i kompetencje w kwestii prawa administracyjnego, europejskiego czy zasad funkcjonowania samorządów terytorialnych – na przykład, bowiem jest tego wiele więcej.

Po studiach natomiast można liczyć na posadę urzędnika, ale w zupełnie nowej odsłonie – jako osoby będącej specjalistą w zakresie prawa, osoby otwarte na współpracę z obywatelami i rozumiejącego, że przestrzeń publiczna to przestrzeń każdego.

 

 



zdjęcie: kampinos.pl

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 17297 razy.