Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów
Na pewnym etapie życia, niemal każdy młody człowiek staje przed ogromnym wręcz dylematem – jaki kierunek studiów wybrać? Dokonanie odpowiedniego, a więc trafnego wyboru nie jest proste nie tylko ze względu na chęć wybrania kierunku, jaki zapewni dopiero wkraczającemu w życie człowiekowi zatrudnienie zarobek pozwalający mu na godne życie, ale z jeszcze kilku istotnych powodów...
Życie to sztuka wyboru?
Młoda osoba w wieku niespełna 20 lat musi zdecydować czym najprawdopodobniej będzie zajmować się przez całe życie – to trudne zadanie dla kogoś pełnego wigoru, z głową pełną pomysłów i co najważniejsze – kogoś, kto teoretycznie ma jeszcze czas na poważne decyzje i teraz powinien się kolokwialnie mówiąc, po prostu „wyszumieć”.
Na tym etapie jednak konieczne jest dokonanie wyboru, który nie okaże się błędem. Jak tego dokonać?
Przede wszystkim zadać sobie kilka istotnych pytań i odpowiedzieć na nie szczerze:
- czy zależy mi tylko na wysokich zarobkach, bez względu na to jakie czekają mnie wyrzeczenia?
- czy zależy mi na wysokich zarobkach w połączeniu z satysfakcją z pracy?
- czy zależy mi mechanicznym wykonywaniu zadań czy pracy kreatywnej?
- czy preferuję pracę wśród ludzi czy jestem typem samotnika, który woli wykonywać większość zadań samodzielnie?
Kiedy już odpowiedzi na te i wiele innych pytań zostaną poznane, pozostaje nam tylko zapoznanie się z kierunkami studiów i wybór tych, które odpowiadają naszym preferencjom.
Kierunki studiów o wyboru są przeróżne – wśród nich każdy znajdzie coś odpowiedniego, ale dzielą się one na dwa najważniejsze typy:
- studia przyszłościowe
- studia najbardziej popularne
Jaka jest między nimi różnica? Otóż bardzo istotna, bowiem kierunki najbardziej popularne, a więc, na które zapisuje się największa ilość studentów, niekoniecznie musi oznaczać te, po których na pewno czeka nas praca.
Studenci bowiem nie zawsze wybierają kierunki przyszłościowe – niestety niektórym zależy tylko i wyłącznie na skończeniu jakichkolwiek studiów, najlepiej bez przemęczania się. To błąd, bowiem po czasie okazuje się, że takie studia niewiele dają, a już na pewno nie są w stanie zapewnić nam pracy.
Ci, którym zależy na poświęceniu czasu i spożytkowaniu go najlepiej jak to tylko możliwe, by w przyszłości cieszyć się uczciwą, dobrą, dobrze płatną i dającą zadowolenie racą powinni rozważyć zapisanie się na kierunki studiów powiązane z:
- nowymi technologiami i internetem, szczególnie poszukiwani mogą być specjaliści z branży: e-commerce, media społecznościowe, geolokalizacja, big data, informatyka śledcza, cloud computing, near field communication czy programowania
- z humanistyką, szczególnie psychologia czy lingwistyka
- z naukami ścisłymi, w szczególności matematyką, chemią i fizyką
- z medycyną – specjalistów w tej dziedzinie potrzeba nieustannie
Wszystkie wyżej wymienione specjalizacje są ze sobą coraz bardziej powiązane, współzależne i niezbędne do rozwoju w niemal wszystkich dziedzinach naukowych pozwalających na rozwój technologiczny i poprawę jakości naszego życia.
źródła: praca.wp.pl, poradnik-kariery.monsterpolska.pl, fot: reedigitalphotos.net