Fizyka nie musi być trudna!

Osobom, które pałają entuzjazmem dla fizycznych zagadnień z pewnością nie przeszkadza to w pogłębianiu swojej wiedzy, ale dla tych, którzy preferują kierunki humanistyczne, może być to nie lada problem. 

Ale...

W Katowicach, na wydziale fizyki Uniwersytetu Śląskiego we wtorek 5-go listopada do dyspozycji wszystkich zainteresowanych, zarówno uczniów, studentów jak i zaintrygowanych dorosłych oddana została wystawa poświęcona właśnie zagadnieniom fizyki.

Wystawa nosi nazwę „Zagadki optyki”, a więc już sama przez siebie wzmaga ciekawość, by zobaczyć o co właściwie chodzi. A warto przekonać się na własne oczy, bo na wystawie znajdują się aż 23 stanowiska, z których każde poświęcone jest zupełnie innemu zagadnieniu.

Zainteresowani mogą dowiedzieć się na przykład jak powstaje fatamorgana, albo w jaki sposób działają soczewki. Każde zagadnienie przedstawione jest jednak niebanalnie – zachęca do zatrzymania się, obejrzenia i oczywiście do tego, co najważniejsze – zdobycia lub pogłębienia wiedzy.

Jak twierdzą pomysłodawcy: „chcemy w sposób nietuzinkowy i przystępny przekazywać wiedzę, którą uczniowie będą wykorzystywać później na lekcjach fizyki" .

Czy im się udało? Owszem, szczególnie, że największą ciekawostką całej wystawy jest błędny pokój, określany także krzywym pokojem. Swoją nazwę pokój zawdzięcza budowie ścian, dającej nam wrażenie, że jesteśmy w normalnej pozycji względem rzeczywistości, ale mózg mówi zupełnie co innego – mimo że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Jak określa to jeden z pomysłodawców, dzięki pokojowi można na własne oczy przekonać się jakie figle potrafi płatać nam mózg. Mózg odbiera po prostu dwa sprzeczne sygnały – można samodzielnie sprawdzić jak sobie z nimi radzi.

Jeśli macie więc okazję, zobaczcie to na własne oczy!

 

 

Źródło: nauka.pap.pl, fot: freedigitalphotos.net

 

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 2793 razy.