Digitalizacja starodruków na Uniwersytecie Warszawskim

Do tej pory udostępniona była tylko połowa zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej– teraz sprawa ta ulegnie zmianie, ponieważ trwają wytężone prace nad digitalizacją około tysiąca i trzech zbiorów, wydanych pomiędzy XIV a XVIII wiekiem.

Pracownicy Biblioteki dbają nie tylko o dokładną digitalizację, ale przede wszystkim o udoskonalenie obsługi całego serwisu zbiorów. To bardzo istotne, ponieważ do tych drogocennych i niezwykle wartościowych zbiorów powinni mieć dostęp wszyscy do tego uprawnieniu i o każdej porze, bez jakichkolwiek problemów.

W chwili obecnej ta ważna dla Biblioteki Instytutu historii kolekcja dostępna jest jedynie dla czytelników w Gabinecie Starych Druków, który znajduje się na Uniwersytecie Warszawskim.

A co takiego niezwykłego kryją w sobie ów zbiory?

Jak twierdzą pracownicy Biblioteki: „W zbiorze znajdują się m.in. unikatowe egzemplarze dzieł związanych ściśle z dziejami dawnej Rzeczypospolitej i jej wybitnych osobistości. Do najciekawszych obiektów należy egzemplarz dzieła prawniczego Decisiones Johanna Koeppena, st. (1531-1611), należący niegdyś do ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.

To jednak nie wszystko – to dopiero początek!

Do dyspozycji ciekawskich oddane zostaną także drugi z dawnych terenów Prus i Pomorza czy jeden z najcenniejszych okazów, a więc „drugi w Polsce egzemplarz dzieła Thomasa Sprata The History of the Royal Society of London for the Improving of Natural Knowledge (Londyn 1667). Na jego karcie tytułowej widnieje dedykacja Henriego Oldenburga, sekretarza Królewskiego Towarzystwa, dla słynnego astronoma Jana Heweliusza.

Ta niezwykle wartościowa kolekcja zawiera nie tylko dzieła związane z naszym krajem i dziedziną dawnej historiografii oraz prawoznawstwa, ale również druki kartograficzne, a więc wszelkiego rodzaje atlasy, mapy i oczywiście plany.





Źródła: naukawpolsce.pap.pl, fot. freedigitalphotos.net

 

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 3141 razy.