W Polsce będzie studiować 16 tysięcy Brazylijczyków!
W środę, w Poznaniu, profesor Wiesław Banyś który jest przewodniczącym konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oświadczył, że do 2015 roku w Polsce naukę może podjąć spora liczba zainteresowanych nauką u nas osób z Brazylii. Jak szacuje, może być to nawet 15 tysięcy studentów i aż tysiąc doktorantów.
Skąd taka liczba i dlaczego mają pojawić się właśnie u nas?
Profesor wyjaśnia to szybko o prosto: „intensywna współpraca międzynarodowa jest jednym z najważniejszych osiągnięć KRASP w ostatnich miesiącach. Niewykluczone, że dzięki niej wkrótce znacząco zwiększy się liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach.”
To nie tylko szansa dla studentów, którzy będą podejmowali tutaj naukę, ale przede wszystkim dla nas, dla polskich uczelni. Jak twierdzi: „w październiku w Brazylii podpisaliśmy porozumienie z agencją wykonawczą programu stypendialnego +Nauka bez granic+. W jego ramach rząd brazylijski chce do 2015 roku wysłać 110 tys. studentów i doktorantów do wszystkich krajów świata. Polska nie uczestniczyła dotąd w tym programie”.
To niemałe plany – spora ilość nowych uczniów, nowe wyzwania, ale i nowe możliwości – program ten bowiem kierowany jest w szczególności dla osób zainteresowanych naukami technicznymi, ścisłymi i oczywiście medycznymi. Kształcąc specjalistów w tych dziedzinach, dajemy im możliwość dalszej nauki na najlepszych uczelniach na świecie, jednocześnie promując nasz kraj.
Mimo że do wykonania jest sporo pracy, to warto jest się jej podejmować – w tej chwili Polska nie jest przygotowana do przyjęcia tak dużej liczby studentów, ale poczyniamy już odpowiednie kroku, aby już w 2014 roku do Polski mogła przybyć pierwsza grupa, nawet 5 tysięcy nowych studentów.
Korzyści z tego rodzaju działalności są różne, począwszy od tych finansowych, poprzez naukowe, aż do tych kulturalnych.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl, fot. freedigitalphoto.net
więcej artykułów..